Област на коју се програм односи:
Општа питања наставе
Компетенција коју предложени програм развија:
К2 – компетенције наставника за поучавање и учење.
Приоритетна област стручног усавршавања на коју се програм односи:
П3 – Методика рада са ученицима којом се подстиче развој функционалних знања, вештина и ставова (учење и настава оријентисани на компетенције и исходе, активно учење, истраживачке методе, тематска настава, пројектно учење).
Аутор:
Слађана Анђелковић – Доктор педагошких наука, Географски факултет, Универзитет у Београду
Подаци о организатору програма:
Педагошко друштво Србије Теразије 26, 11000 Београд drustvo@pedagog.rs
Педагошко друштво Србије је струковна организација дипломираних педагога, професора педагогије и других који проучавају васпитање и образовање. Својом делатношћу, организацијом стручно-научних скупова, семинара, реализацијом пројеката, издавањем часописа ,,Настава и васпитање” и ,,Педагошких новина” доприноси развоју система образовања у Србији од 1949.године. Као удружење својим активностима, скуповима и семинарима усмерено је на развој педагошке науке и праксе.
Општи циљ програма
Унапређивање компетенција наставника и њихово оснаживање за планирање, реализацију и евалуацију истраживачке и пројектне интердисциплинарне наставе на тему одрживог развоја
Специфични циљеви програма
Примена холистичког, контекстуалног и тематског приступа у настави у сагледавању тема из ОР-а. Подизање свести наставника о важности искуственог учења и истраживачко пројектног приступа у настави и креирање истраживачких задатака на тему одрживог развоја. Оснаживање наставника да кроз теме одрживог развоја доприносе развоју међупредметних компетенција код ученика. Подстицање наставника за веће коришћење ресурса и тема из локалног окружења у креирању наставних ситуација на тему ОР. Примена формативног оцењивања и презентовање пројектних активности. Унапређивање компетенција наставника за сарадњу са невладиним сектором, партнерима из окружења и родитељима кроз реализацију истраживачких и пројектних активности.
Трајање програма:
1 дана (укупно време рада: 8 ц. )
Предвиђени број учесника:
25 најмање, 30 највише.
Цена:
Цена по учеснику је 2000 динара